İnsan ve Dünya

Adam, bir haftanın yorgunluğundan sonra pazar sabahı kalktığında, biriken yorgunluğunu atmak için eline gazetesini alır ve bütün gün miskinlik yapıp evde oturacağını düşünür. Tam bunları aklından geçirirken, oğlu koşarak gelir ve sinemaya ne zaman gideceklerini sorar. Baba oğluna söz vermiştir ancak o gün hiç dışarıya çıkmak istemediğinden bir bahane uydurması gerekmektedir. Sonra gazetenin ekinde hediye olarak verilen dünya haritası gözüne ilişir. Önce dünya haritasını küçük parçalara ayırır ve oğluna; “Eğer bu haritayı düzeltebilirsen, seni sinemaya götüreceğim” der ve sonra düşünür; “Oh be, kurtuldum. En iyi coğrafya profesörünü bile getirsen bu haritayı akşama kadar düzeltemez”.
Aradan on dakika geçtikten sonra oğlu babasının yanına koşarak gelir ve “baba haritayı düzelttim artık sinemaya gidebiliriz” der. Adam önce inanamaz ve görmek ister. Gördüğünde de hayretler içinde çocuğuna bunu nasıl yaptığını sorar.
Çocuk cevap verir: ”Bana verdiğin haritanın arkasında bir insan vardı. İnsanı düzelttiğim zaman, dünya kendiliğinden düzeldi.”

Hakkında aktiffelsefe

Rastgele

Kelebekler

Bir odanın içinde kalplerdeki sevginin ateşini temsil eden bir mum yanmaktadır ve mum ışığının uzağında, …