Platon

Platon  veya Anadolu’da bilinen ismiyle Eflatun M.Ö. 427 – 347 yılları arasında yaşamış felsefe tarihinin en önemli filozoflarından birisidir. Hayatını geçirdiği Atina’da ünlü felsefe okulu “Akademia” yı kurmuştur. Asıl adı Aristokles’ dir.
Yirmi yaşından  ölümüne kadar yanından ayrılmadığı Sokrates’in öğrencisi olmuş ve daha sonra Aristoteles’in de hocası olmuştur. Hocası Sokrates’in idam edilmesi onun üzerinde derin bir etki bırakmıştır. Böylesine büyük fikirlere sahip bir bilgenin Atina demokrasisi tarafından ölüme mahkum edilmesi demokrasi kavramını sorgulamasına neden olmuştur.
Platon bir çok farklı uygarlıklara Mısır’a, İtalya’ya, Anadolu’ya, Hindistan’a doğru seyahat eder. Kırk yaşında Atina’ya döndüğünde Akademia’yı kurar. Kendi ölümünden sonra da yüzyıllarca devam eden bu felsefe okulu bir çok önemli devlet adamı ve filozof yetiştirmiştir. Platon’un dilimize çevrilmiş bir çok eseri bulunmaktadır.
Eserlerinden bazı seçmeler;
Sokratesin Savunması: Sokratesin ağzından kendini suçlayanların savlarını tartışır,ikinci bölümde cezasını saptar,üçüncü bölümde kendini ölümle yargılayan yargıçlara haksızlıklarını gösterir.
Devlet: 10 bölümden oluşur.İdeal birey ve ideal toplum düzenini ele alır. Kitabın temel konuları; eğitim, adalet, erdemler, bilgeliğin yaşamdaki önemidir.
Yasalar: İdeal toplum düzeninde bireyler üzerine düşen ödevleri tarif eder.
Şölen: Gerçek anlamda aşk ve sevgi kavramlarını ele alır.
Phaidon: Ruhun ölümsüzlüğü konusu yer alır.
 

Hakkında aktiffelsefe

Rastgele

Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci (1452-1519)  kuzey İtalya’da Empoli ve Pistoia arasında bulunan Vinci kasabasında doğmuş daha …